بورس چیست ؟

واژه بورس از نام خانوادگی شخصی به نام "واندر بورس " اخذ شده كه در قرن پانزدهم میلادی در شهر بروژ بلژیك زندگی می کرده که صرافان شهر در مقابل خانه این تاجر گرد هم می آمدند و به دادوستد كالا، پول و اوراق بهادار می‌پرداختند. از آن پس نیز به كلیه اماكنی اطلاق شد كه محل دادوستد پول، كالا و اسناد مالی و تجاری بوده است.            

در واقع بورس واسطه ای است که در آن شرکتها و افرادی که نیاز به منابع مالی دارند با فروش سهام و یا سایر اوراق بهادار مثل اوراق مشارکت می توانند منابع خود را تامین کنند. از سوی دیگر افرادی که میخواهند سرمایه گذاری کنند می توانند با آن ها شریک شوند
بورس چیست


بازار سرمایه شامل دو بازار اولیه و ثانویه است:

در بازار اولیه سهام و اوراق بهادار شرکتها برای اولین بار به قصد تامین منابع مالی عرضه می شوند، و وجوه حاصله مستقیما وارد شرکتها می شوند.

پس به طور کلی بورس ها دو هدف کلی دارند:

امکان تجمیع سرمایه های خرد و تخصیص بهینه آن به شرکتهای موفق

امکان سهولت در خرید و فروش سهام و کاهش ریسک نقدشوندگی

پس انداز یا سرمایه گذاری؟

برخی تصور می کنند سرمایه گذاری با پس انداز یکی است، حتی برخی نوشته ها این دو را مترداف یکدیگر می گیرند، اما واقعیت این است که سرمایه گذاری با پس انداز فرق دارد. گرچه این دو همانند دو قلوهای به هم چسبیده هستند، اما تفاوت های ظریف دارند. شاید همین نزدیکی باشد که خیلی ها را به اشتباه می اندازد و این تفاوت ها را نمی بیند. برای درک تفاوت ها، ابتدا باید دو واژه را تمییز داد.

پس انداز : بنا بر تعریف اقتصادی، به مازاد مخارج سال پس انداز گفته می شود. پس انداز یعنی انصراف از مصرف در زمان حال و ذخیره کردن آن برای روز مبادا. اگر فردی به جای پس انداز، پول های خود را مصرف کند، دیگر پول نخواهد داشت. انگلیسی ها یک ضرب المثل معروف دارند و معتقدند: «پس انداز یک پنی یعنی به دست آوردن یک پنی»

سرمایه گذاری : عبارت است از هرگونه فدا کردن ارزشی در حال حاضر (که معمولا مشخص است.) به امید به دست آوردن هر گونه ارزشی در زمان آینده (که معمولا اندازه یا کیفیت آن نامعلوم است.) به عبارتی سرمایه گذار درحال حاضر، ارزش مشخصی را فدا می کند تا در قبال آن در آینده ارزش خاصی که مورد نظرش است به دست آورد؛ مثل پرداخت وجهی بابت خرید سهام به امید بدست آوردن سودهای مشخصی از آن در آینده. در سرمایه گذاری دیگر یک پنی فقط یک پنی نیست، ممکن است بیشتر باشد یا کمتر.

همانطور که در تعریف اشاره شد، پس انداز برای روز مباداست و با آن نمی توان کسب درآمد کرد. سرمایه گذاری قدرت فکری می خواهد و در دراز مدت فواید خود را نشان می دهد. سرمایه گذاری سود و زیان دارد و با سرمایه گذاری می توان درآمد کسب کرد. پس انداز همیشه قابل دسترس است و برای روز مباداست، با آن نمی توان کسب درآمد کرد. سرمایه گذاری همواره دارای ریسک است. چرا که شما امری را به آینده موکول کرده اید و آینده تحت تاثیر عوامل زیادی است. شما ریسک سرمایه گذاری را می پذیرید به این امید که در آینده به دستاوردهای مالی بیشتری برسید. اگر شما نمی توانید ریسک را تحمل کنید، یا اگر نمی توانید وقت و انرژی کافی برای سرمایه گذاری کنار بگذارید، بهتر است از راه آسان تر یعنی پس انداز استفاده کنید. اما استراتژی محافظه کارانه و صرفا پس انداز نمی تواند شما را در رسیدن به اهداف مالی از قبیل حفظ قدرت خرید در برابر تورم، ارتقای کیفیت زندگی، راه اندازی کسب وکار، تامین بازنشستگی و دیگر اهداف بلندمدتان یاری کند.

سرمایه گذاری به زبان ساده یعنی کار کردن با پولتان. در واقع یک راه متفاوت جهت کسب پول بیشتر. معمولا همه ما شغلی داریم که درآمدی از حقوق و مزایای آن کسب می کنیم. حال اگر بخواهیم درآمد بیشتری داشته باشیم باید ساعات بیشتری کار کنیم. اما ما محدودیت داریم و نمی توانیم بیش از یک نفر و نهایتا ۲۴ ساعت در شبانه روز کار کنیم. لذا برای کسب درآمد بیشتر باید فکر این باشیم که پول به جای خودمان کار کند. بطور مثال اگر از امروز شما ابتدای هر سال مبلغ یک میلیون تومان سرمایه گذاری کنید و هر سال ۱۰% سود کسب کنید و از آن برداشت هم نکنید بعد از ۳۰ سال تقریبا مبلغ ۱۶۴ میلیون تومان خواهید داشت، ولی اگر آن را صرفا پس انداز کنید فقط مبلغ ۳۰ میلیون تومان خواهید داشت

شما گزینه های متنوعی برای سرمایه گذاری می توانید انتخاب کنید: سپرده گذاری در بانک، خرید طلا و دارایی های فیزیکی و املاک، انواع ارزها، اوراق بهادار مثل سهام، اوراق مشارکت و یا اینکه خودتان کسب وکاری راه اندازی نموده تا از محل درآمدهای آن سود کسب نمائید.

مراحل صحیح برنامه ریزی جهت سرمایه گذاری :

۱ – اهداف و نیازهای خود را بشناسید :

آیا به دنبال طرحی برای بازنشستگی خود در بلند مدت هستید؟

آیا به دنبال یک فرصت سرمایه گذاری بلندمدت با چشم انداز رشد هستید؟

آیا به دنبال پس اندازی جهت حفظ قدرت خرید خود و محافظت از ارزش دارایی های خود هستید؟

۲ – میزان تحمل ریسک خود را بدانید :

یک فرد ممکن است از فعالیتهای پرمخاطره لذت ببرد در مقابل فرد دیگر ثبات و امنیت را بیشتر ترجیح دهد.

یک فرد بازنشسته به جای درگیر نمودن خود در ریسک سرمایه گذاری ممکن است ترجیح دهد صرفا ارزش پول خود را حفظ نماید

یک فرد که میزان بدهی بالا ودرآمد کمی دارد ممکن است حتی از استرس شب ها نخوابد و تحمل ریسک بیشتری نداشته باشد

یک فرد میلیونر شاید به راحتی توان مدیریت ریسک خود را داشته باشد و بیشتر ریسک کند

3 – گزینه های مختلف سرمایه گذاری را ارزیابی کنید :

4 - طبق استراتژی متناسب با وضعیت خود سرمایه گذاری کنید :

درآمد و میزان دارایی خـود را مشخص کنید. پس از کسر هزینه های جاری و بدهی های خود، حال باید میزان مبلغی که برای رسیدن به هر یک از این اهداف نیاز دارید را حساب کرده و با زمانبندی جریانات نقدی خود ببینید که چقدر باید برای هرکدام پس انداز کنید.

پس برای شروع باید بدانید که:

بطور کلی سرمایه گذاری در اصطلاح به معنی خرید یا پرداخت پولی است که شما انتظار دارید در آینده مشخص یا ارزش آن رشد نموده و یا سودی نصیب شما کند.

قدرت اصلی پول به سرمایه گذاری مجدد و عدم برداشت از سود سرمایه گذاری است که به اصطلاح مرکب شدن نام دارد.

شما گزینه های متنوعی برای سرمایه گذاری می توانید انتخاب کنید از خرید طلا و دارایی های فیزیکی تا انواع ارزها و سهام و...

قبل از انجام سرمایه گذاری با شناخت خود یک استراتژی مناسب تعیین نمائید.

سهام

قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نماینده کوچکترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. دارنده هر سهم یا سهام‌دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است. برای مثال، اگر شرکتی به تعداد دو میلیون سهم منتشر کرده و شخصی مالک دو هزار سهم در این شرکت باشد، او یک‌ هزارم از مالکیت این شرکت را در اختیار دارد. هر چقدر شرکتی موفق تر عمل کند و سود بیشتری کسب کند ارزش سهام آن بیشتر می شود.

سهام عادی : که به دارنده خود، حق اعمال رأی در مجامع عمومی شرکت را داده، و سود تقسیم ‌شده در شرکت را دریافت می‌کند. سهام عادی عموماً بخش عمده‌ای از سهام منتشر شده را تشکیل می‌دهد. دارندگان سهام عادی (سهام‌داران) صاحبان اصلی مؤسسه هستند. هر سهام‌دار عادی در مقابل هر سهم، یک حق رای دارد و می‌تواند در اداره و کنترل نمودن مؤسسه از طریق حق رای خود، دخالت کنند. سهام عادی فاقد سود تضمین شده هستند و در صورتی که مؤسسه سود تحصیل کند، در سود مؤسسه سهیم خواهند بود.

سهام ممتاز : که معمولاً حق رأی نداشته، اما در دریافت سود سهام، نسبت به سهامداران عادی، در اولویت قرار دارد. سود سهام ممتاز، درصد ثابتی از مبلغ اسمی سهام ممتاز است، که میزان آن از قبل مشخص‌شده و در اختیار مجمع نیست. سود سهام ممتاز، باید قبل از سود سهام عادی پرداخت شود، حتی اگر شرکت به هر دلیل ورشکسته شود.

ساز و کار معامله در بورس:

قبل از هر چیز باید گفت که برای شروع هر کار باید آن را بلد بود و در غیر این صورت یا به آدم های متخصص رجوع کنیم یا اینکه به دنبال آموزش و یادگیری آن کار باشیم . فعالیت در بازار سرمایه و بورس ، مانند هر کار دیگری نیاز به یک تخصص و مهارت دارد . مهارت تحلیل ، آشنایی با صنایع و شرکت ها ، فهم صورت های مالی و . . . . لذا افرادی که با حوزه های مالی سر و کار دارند در صورت تمایل با آموزش های مقدماتی قادر خواهند بود تا نسبت به خرید و فروش سهام اقدام نمایند . در غیر این صورت توصیه اکید داریم که حتما یا نسبت به فراگیری آموزش های لازم اقدام کنید یا به صندوق ها یا سبد گردان هایی که تخصصشان سرمایه گذاری در بورس است مراجعه فرمایید .

برای معامله در بورس و خرید و فروش سهام حتما باید به یکی از کارگزاری های بورس و اوراق بهادار مراجعه کرده و با ارایه اصل مدارک نسبت به اخذ کد بورسی اقدام فرمایید که امری کاملا رایگان است . پس از اخذ کد میتوانید شروع به خرید و فروش نمایید . روال هم به این شکل است که هم به صورت برخط و هم به صورت حضوری می توانید دستور خرید و فروش وارد سیستم کرده و اقدام به معامله نمایید .

انتخاب کارگزار:

برای انجام معاملات امن و آسان در بازار بورس اوراق بهادار و بورس کالا، تنها دریافت کد معاملاتی بورس و کد معاملات برخط (آنلاین) کافی نیست؛ بلکه انتخاب یک کارگزار خبره در بورس اوراق بهادار و کالا، از عوامل تاثیرگذار در کسب تجربه خرید و فروش‌های مطمئن در بازار سرمایه به شمار می‌آید.

اگر شما از افرادی هستید که به تازگی وارد بازار سرمایه شده‌اید و یا به دنبال تغییر کارگزار خود در معاملات اوراق بهادار هستید، پیشنهاد می‌کنیم با استفاده از نکاتی که در ادامه خواهد آمد و در نظر گرفتن فاکتورهای اساسی‌، بتوانید به راحتی کارگزار خود را از میان کارگزاران موجود انتخاب نمایید. خرید و فروش سهام شرکت‌های بورسی در بازار فقط توسط کارگزاران رسمی سازمان بورس و اوراق بهادار امکان‌پذیر است و شما نمی‌توانید به‌طور مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام یک شرکت در بازار بورس یا فرا بورس کنید. در واقع کارگزار واسط و حلقه ارتباطی شما و بازار بورس (اوراق بهادار، کالا و یا انرژی) است و عملاً معاملات سهام به واسطه کارگزار انجام می‌شود. کارگزاران در انجام معاملات نقش نماینده خریدار یا فروشنده را ایفا می‌کنند. کد معاملاتی نیز نشان‌دهنده هویت شما در بازار بورس اوراق بهادار تهران بوده و شما در این بازار با کدمعاملاتی خود شناخته می‌شوید. بنابراین به عنوان یک سرمایه‌گذار برای معامله در بازار بورس نیاز به دریافت کد معاملاتی (کد بورسی یا همان کد سهامداری) از یک کارگزار رسمی دارید.

مهم ترین سوالی که در انتخاب کارگزاری مطرح است این است که کدام کارگزاری خدمات مورد نظر من را بهتر تامین خواهد کرد و این کارگزاری طبق گزارش رتبه بندی سازمان بورس و اوراق بهادار، در چه جایگاهی قراردارد؟ بنابراین ۲ موضوع کلی مورد نظر است:

 

ارائه خدمات مورد نیاز سرمایه‌گذار توسط کارگزاری:

 

الف) ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف (جامعیت کارگزار) : برخی از کارگزارها فقط در یک حوزه خاص (مثلاً بورس اوراق بهادار، بورس کالا یا بورس انرژی) به ارائه خدمات مشغول هستند. بنابراین چنانچه شما تمایل به خرید و فروش سهام شرکت‌ها داشته باشید نمی‌توانید از یک کارگزار صرفاً بورس کالا خدماتی دریافت نمایید. یا اگر تصمیم به معامله در بورس کالا داشته باشید، نمی‌توانید از کارگزاری صرفاً بورس اوراق بهادار کمک بخواهید و نیاز خواهید داشت در هر حوزه به کارگزاری مراجعه نمایید که امکان ارائه خدمات مربوطه را داشته باشد. علاوه بر این درنظر بگیرید که ممکن است به عنوان یک سرمایه‌گذار در بورس اوراق بهادار، علاوه بر دریافت خدماتی از قبیل انجام معاملات حضوری و آنلاین بورس اوراق بهادار، نیاز به خدمات اضافه تر همچون مشاوره یا سبدگردانی نیز داشته باشید. در این صورت اگر کارگزاری شما فاقد مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌توانید خدمت مورد نظر را از این کارگزاری دریافت نمایید. بنابراین لازم است کارگزاری را انتخاب نمایید که به مانند کارگزاری تامین سرمایه نوین تمام مجوزهای لازم را برای ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف داشته باشد.

ب) دسترسی سرمایه‌گذار به کارگزار : شاید از اولین سوالاتی که برای یک سرمایه‌گذار، بخصوص هموطنان خارج از تهران، ممکن است ایجاد شود این است که کدام کارگزاری در محل سکونت من شعبه دارد؟ برای پاسخ این سوال لازم است به سایت کارگزاری‌ها مراجعه کرده و لیست نزدیک‌ترین شعب کارگزاری‌ها را استخراج کنید. فراموش نکنید که کارگزاران برای ارائه خدمات به مرور زمان به سمت الکترونیکی شدن پیش می‌روند. لذا انتظار میرود اهمیت این فاکتور به مرور زمان کمتر شود.

پ) تخفیف کارمزد و ارائه خدمات اعتباری : مورد حائز اهمیت بعدی که توسط اغلب سرمایه‌گذاران در انتخاب کارگزار مد نظر قرارمی‌گیرد، تخفیف کارمزد و ارائه خدمات اعتباری (تخصیص اعتبار) است. برحسب استراتژی برخی کارگزاری‌ها، دوخدمت مذکور در اختیار تمام مشتریان (حقیقی و حقوقی) حسب گردش معاملاتی، قرارمی‌گیرد. به طور غالب، کارگزاران دارای باشگاه مشتریان، برنامه مدونی برای ارائه تخفیف یا اعتبار به همه مشتریان دارند. لذا بسیار ضروریست پیش از انتخاب کارگزار، به عنوان یک سرمایه‌گذار حقیقی از وجود باشگاه مشتریان در کارگزار خود مطمئن شوید. کارگزاری تامین سرمایه نوین یک بسته ی کامل جهت مشتریان آنلاین دارد که محتوی طرح های فوق العاده جذاب و در قالب باشگاه مشتریان خواهد بود .

ت) سامانه معاملات برخط (آنلاین) : با گسترش استفاده از رایانه و جایگزینی روش‌های نوین و الکترونیک به جای روش‌های سنتی و دستی در دنیا، نیاز به ابداع روش جدیدی برای انجام معاملات در بازار بورس اوراق بهادار احساس شد. از این رو ثبت سفارش (اعم از خرید و فروش)، دریافت گردش حساب، بررسی سبد دارایی، درخواست واریز وجه و سایر امور مربوط به خرید و فروش سهام، که پیشتر به‌صورت حضوری انجام می‌شد، از طریق معاملات آنلاین (برخط) میسر شد. سامانه معاملات آنلاین که توسط کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، یکی از وجوه تمایز بین آنان به شمار می‌رود و انتخاب کارگزاری که یک نرم‌افزار معاملات آنلاین مناسب را برای انجام معاملاتی امن و آسان در اختیارتان قراردهد، یکی از نکات مهم و اساسی خواهد بود. کارگزاری تامین سرمایه نوین خود به عنوان سهام دار یکی از بزرگترین شرکت های نرم افزاری بازار سرمایه که مورد تایید سازمان بورس می باشد از سیستم رایان هم افزا استفاده می کند .

ث) تحلیل، مشاوره و آموزش : بی شک یکی از نیازهای سرمایه‌گذاران در بورس اوراق بهادار، استفاده از خدمات مشاوره‌ای است؛ این خدمات از نحوه کدگیری، چگونگی انجام معاملات و استفاده از سامانه‌های مربوطه گرفته تا تحلیل سهام شرکت‌‌ها و مشاوره درخصوص خرید و فروش، همه و همه جزو نیازهای شما در امر سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. ارائه مشاوره و مدیریت پرتفوی مشتریان (سبدگردانی)، از جمله خدمات دیگری است که کارگزاری‌ها می‌توانند در اختیار مشتریان خود قرار دهند. شایان ذکر است که ارائه این خدمات تنها از سوی کارگزارانی قانونی و امکان‌پذیر است که مجوز مربوط به خدمات مذکور را داشته باشند. لذا چنانچه کارگزاری مجوزهای مربوطه را نداشته باشد، سرمایه‌گذار خود موظف خواهد بود که به بررسی و تحلیل سهام و صنایع بپردازد؛ در حالی که ممکن است دانش یا تجربه کافی را در این خصوص نداشته باشد. پس توصیه ما این است که در انتخاب کارگزار خود، دارا بودن مجوز مشاوره و سبدگردانی او را در نظر داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است گرفتار کارگزاری شوید که بدون مجوز و مسئولیت تحلیل و مشاوره‌ای ارائه می‌کند که هزینه زیان حاصل از آنرا شما خواهید پرداخت. علاوه براین ارتقاء سطح دانش فعالان بازار سرمایه در سطوح ابتدایی تا پیشرفته نیز بخشی از حوزه فعالیت کارگزاری است که در این زمینه لازم است کارگزاری مجوز “موافقت اصولی برگزاری دوره‏‌های آموزشی” را از سازمان بورس و اوراق بهادار تهران اخذ کرده باشد. لذا برگزاری دوره‌های آموزشی و نشست‌های عمومی و تخصصی مولفه دیگری برای شناسایی یک کارگزاری مناسب است که می‌تواند بخشی دیگر از نیازهای شما را به عنوان یک سرمایه‌گذار بازار بورس اوراق بهادار و کالا پوشش دهد. کارگزاری تامین سرمایه نوین با تیم تحلیل مجرب و همچنین با کمک شرکت مشاوره سرمایه گذاری خود همواره آماده ارایه تحلیل های خود از طریق سایت و بولتن شرکت می باشد . همچنین خدمات ویژه ای برای مشتریان برتر خود در این زمینه ارایه می دهد که ارایه تحلیل های درخواستی مشتریان ویژه و همچنین دعوت از مشتریان برتر در جلسات تحلیل از جمله ویژگی های این کارگزاری است . همچنین واحد آموزش کارگزاری تامین سرمایه نوین در راستای رسالت خود و با اخذ مجوز رسمی از سازمان بورس اقدام به برگزاری دوره های کاربردی و تحلیلی بازار سرمایه نموده و به شرکت کنندگان در این دوره ها گواهی نامه معتبر اعطا می نماید .

ج) خدمات پشتیبانی : دریافت خدمات پشتیبانی یکی دیگر از نیازهای سرمایه‌گذاران بازار بورس اوراق بهادار به شمار می‌رود. در صورت بروز مشکلات و مواجه شدن با پرسش‌های متعدد فنی و عمومی، دریافت خدمات پشتیبانی برای بررسی و رسیدگی به درخواست‌های شما ضروری است. این بررسی و رسیدگی هم به لحاظ زمانی و هم به لحاظ کیفیت از اهمیت برخوردار است. پشتیبانی ممکن است به صورت مرکز تماس، تلفنی و یا اینترنتی انجام شود. ارائه خدمات پشتیبانی مربوط به سامانه آنلاین،سفارش‌های تلفنی یا اینترنتی و مواردی از این قبیل نیاز به وجود متخصصین حرفه‌ای و واجد شرایط دارد. پرسنل کارگزاری تامین سرمایه نوین همواره موظف و مکلف به پاسخ گویی به مشتریان و پیگیری امور آنان تا حصول نتیجه هستند .

چ) صندوق‌های سرمایه‌گذاری : وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری (که در مطلبی جداگانه به توضیح آن پرداخته خواهد شد)، نشان‌دهنده توانایی و عملکرد کارگزاری‌ها در بازار سرمایه است. با توجه به این نکته، مطالعه در وضعیت و تعداد صندوق‌‌ها، بررسی عملکرد، بازده و مقایسه کمی و کیفی آن‌‌ها در شرایط مختلف بازار و بازه‌های زمانی متفاوت، معیاری مناسب در انتخاب یک کارگزاری موفق خواهد بود. کارگزاری تامین سرمایه نوین خود به واسطه ی نیروهای با تجربه و همچنین ارتباط مستقیم با بزرگترین شرکت تامین سرمایه ایران ( تامین سرمایه نوین ) این افتخار و امکان را دارد که صندوق های متعدد و با بازدهی قابل قبولی را برای مشتریان ارایه نماید . همچنین در راستای تامین مالی و خدمات مالی این شرکت امکان ارایه هرگونه خدمت به متقاضیان و مشتریان گرامی را خواهد داشت .

 

کسب رتبه قابل قبول توسط کارگزاری در بررسی‌های صورت‌گرفته و آمارهای منتشره از سوی سازمان بورس اوراق بهادار

 

مورد بعدی که می‌تواند به شما کمک کند تا از بین ۱۰۷ کارگزار فعال بازار سرمایه ایران، تعدادی را برای انتخاب نهایی فیلتر نمایید، رتبه بندی کارگزاران از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار است. در پایان بررسی‌های صورت‌گرفته برای آنکه از انتخاب خود مطمئن شوید، لازم است از جایگاه کارگزار خود در بین ۱۰۷ کارگزار فعال آگاه شوید. برای این منظور سازمان بورس و اوراق بهادار تقریباً هر ساله گزارشی از وضعیت کارگزاران ارائه می‌دهد که در این گزارش، کارگزاران بر اساس معیارهای مختلفی (از جمله خدماتی که در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند) تقسیم‌بندی شده و رتبه‌بندی می‌شوند. کارگزاری تامین سرمایه نوین طی 10 ماه گذشته همواره در میان 107 کارگزاری رتبه تک رقمی داشته و در سه ماهه سال 95 رتبه کل 2 را در میان کارگزاری ها کسب نموده است.

برای خرید و فروش سهام حتما به چند آیتم توجه فرمایید:

سهام را برای چند روز یا چند هفته نخرید. افق سرمایه گذاری بلندمدت داشته باشید، و اگر سهمِ مطمئنی خریده اید، حداقل افق سرمایه گذاری 6 ماهه داشته باشید. از نوسانات گاه به گاه قیمت سهامِ مطمئنی که خریده اید، نگران نباشید.

درصورتی که با مبالغ در اختیار می توانید کاری را شروع کنید که دوست دارید، یعنی خود مستقیماً آن را به یک دارایی سرمایه ای ( به یک کار فیزیکی و عملی ) تبدیل کنید، به جای این که سهام بخرید، بهتر است همان کار را بکنید. البته، باید مطمئن شوید که در آن کار موفق می شوید. بنابراین، به هیچ وجه توصیه نمی شود که وسیله کار خود را بفروشید و به خرید و فروش سهام بپردازید. مثلاً، توصیه نمی شود کامیون خود را که وسیله کار شماست و یا کارگاه خیاطی، آموزشگاه حرفه ای، مطب و یا شرکت خود را بفروشید و با آن در بازار سرمایه حضور یابید. اول باید کار خود را بتوانید انجام دهید و بعد در بازار سرمایه، پس اندازهای خود را سرمایه گذاری کنید.

مسکن ضرورتی تام دارد و برای هر شهروند ایرانی و خانواده او تهیه مسکن امری حیاتی است. بنابراین، اگر بین خرید مسکن و خرید سهام می خواهید تصمیم بگیرید، توصیه می کنیم نسبت به خرید مسکن اقدام کنید. هرگز مسکن خود را نفروشید تا وجوه آن را به خرید سهام اختصاص دهید.

اگر حرفه ای نیستید، تسهیلات نگیرید و از دیگران قرض نکنید تا سهام بخرید. به کسانی هم که مدعی اند وجوه شما را به نرخ بالایی از شما دریافت می کنند تا در بازار سرمایه گذاری کنند، وجهی ندهید.

اگر تا به حال سهام نخریده اید، مطلع باشید که خرید سهام متضمن دریافت سود، دریافت سهام جایزه، شرکت در جلسات سالیانه ای که مجامع عمومی نام دارد و نیز شرکت در افزایش سرمایه می باشد. بنابراین، باید با این موضوعات ساده که سود چیست، شرکت ها چه گونه افزایش سرمایه می دهند، و چه گونه باید در مجامع عمومی حضور یابید، آشنا شوید. به علاوه، اگر سهام دارید، حتماً در مجامع عمومی شرکت ها حضور یابید تا مراحل کار را فرابگیرید.

اگر تاکنون سهامی نخریده اید، توصیه می شود برای مدت چند روز در محل یکی از تالارهای بورس یا تالارهای اختصاصی حضور یابید و در آن محل اطلاعات را دنبال کنید. اگر تا به حال سهامی نخریده اید، شایسته است در یکی از کلاس های کوتاه مدتی که راهنمای سرمایه گذاری است، شرکت کنید. درحال حاضر، کلاس های متعددی در کارگزاری تامین سرمایه نوین تشکیل می شود.

آن گاه که تصمیم به خرید سهام می گیرید، مطلع باشید که سهام دارای ریسک است. بنابراین، به سودآوری شرکت ها و مخصوصاً سودآوری مستمر آن ها ( سود عملیاتی ) توجه خاص کنید. اگر تابه حال سهام نخریده اید، حتماً از شرکت های بزرگ شروع کنید و بلافاصله وارد خرید سهام شرکت های کوچک و متوسط نشوید .

از هیجان ، شایعه و دنبال روی و تصمیم گیری براساس شایعه پرهیز کنید. فکر نکنید که در بازار سرمایه معجزه رخ می دهد. ممکن است کسانی در تالارهای بورس و یا در جاهای دیگر باشند که قصد دادن اطلاعات نادرست به شما دارند تا از آن طریق، خود بهره مند شوند. مثلاً، به شما می گویند سهمی را بخرید که وضعیت مناسبی ندارد و شما فردا آن سهم را می خرید، درحالی که ممکن است خود آنان فروشنده آن سهم باشند. یا ممکن است به شما بگویند فلان سهم را بفروشید، درحالی که خودشان فردا خریدار آن سهم باشند. بنابراین، از کسانی که اعتماد دارید مشورت بگیرید و به هیچ وجه به دنبال شایعات نروید. اگر قیمت سهمی هر روز دارای نوسان است و تغییرات شدید می کند، چندان به دنبال آن نباشید. به دنبال سهامی باشید که قیمت آن ها ثبات نسبی دارد.

اگر مثلاً 10 میلیون تومان دارید، حتماً ترکیبی از سهام را بخرید. اصطلاحاً به این ها سبد سهام می گوییم. مثلاً 5 سهم بخرید، یعنی 2 میلیون تومان به هر سهم اختصاص دهید. بدین ترتیب، ریسک شما کاهش پیدا می کند. در انتخاب این سهام، از صنایع مختلف سهم بخرید: مثلاً اگر سهم 5 شرکت را از صنایع سیمان، خودرو، پتروشیمی، ساختمانی، مالی، مقاطع کاران بزرگ، گروه های دیگر خریداری کنید، این توزیع به شما کمک می کند تا ریسک خود را کاهش دهید.

اگر بازار دچار هیجانات شدید شد، یعنی شاخص به شدت نوسان به طرف بالا یا پایین داشت، بهتر است هیچ کاری نکنید. همه افراد با تجربه در چنین دوره هایی نه می فروشند و نه می خرند، بلکه به بررسی بیشتر و گردآوری اطلاعات می پردازند. توجه بفرمایید که بعضی کاهش های شدید قیمت ممکن است به دلیل افزایش سرمایه باشد، و واقعاً قیمت کاهش نیافته باشد.

عرضه های اولیه، سهامی است که برای اولین بار به بورس می آید. بعضی از این سهام دولتی است که سازمان خصوصی سازی عرضه می کند، و بعضی از آن ها را بخش خصوصی ارائه می دهد. در طی چندسال گذشته، خرید سهام عرضه های اولیه با سود مناسب همراه بوده است، از این رو، خرید سهام در عرضه های اولیه (به ویژه عرضه های دولتی) قابل توصیه است. البته، عرضه های اولیه نامناسب هم وجود داشته است.

 

معرفی صندوق های سرمایه گذاری:

 

صندوق های سرمایه گذاری همان پول جمع آوری و یک کاسه شده از سرمایه گذاران است، این پول ها توسط یک مدیریت حرفه ای در یک سبد متنوعی از اوراق بهادار(سهام و اوراق با درآمد ثابت و...) با هدف کسب سود نقدی و یا افزایش NAV (قیمت سهام) سرمایه گذاری می شود. صندوق سرمایه گذاری یک شرکتی است که پول سرمایه گذاران مختلف را جمع آوری و یک کاسه کرده و سپس با تجمیع این سرمایه های خرد، قدرت این را پیدا می کند که از مزایای یک سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ بهره ببرد و از طرف سرمایه گذاران این پول ها را در انواع اوراق بهادار مثل سهام و اوراق با درآمد ثابت کوتاه مدت و بلند مدت سرمایه گذاری می کند. این مجموعه اوراق بهادار به اصطلاح پرتفوی نامیده می¬شود. سرمایه گذران در اصل سهام یا واحدهای صندوق سرمایه گذاری را می خرند که هر واحد نشانه سهم سرمایه گذار از مالکیت و درآمدهای صندوق می باشد. شما با خرید سهام صندوق، پول خود را در اختیار شرکتی قرار می دهید که با استفاده از یک تیم مدیریت حرفه ای سعی می کند تا با تشکیل پرتفویی از سهام و انواع اوراق بهادار، سود کسب کند. در جهان معمولا افراد اوراق بهادار را مستقیما به حساب خود معامله نمی کنند، در عوض پول های خود را به سمت شرکتهای سرمایه گذاری معروف به صندوقهای سرمایه گذاری مشترک هدایت می¬کنند. این صندوق ها ایده اصلی شان یک کاسه کردن پول¬های افراد مختلف و سرمایه گذاری آنها توسط یک تیم مدیریت حرفه ای، به نمایندگی از سرمایه گذاران است. سابقه این صندوق ها در جهان بیش از یک قرن است که با ایده "وحدت قدرت می آفریند" شکل گرفته تا افراد حقیقی هم بتوانند با جمع شدن پول ها از مزایای یک سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ استفاده کنند.

ساختار صندوق ها عمدتا متشکل از دو رکن مدیریتی و نظارتی است، مدیران صندوق وظیفه اداره کردن سرمایه گذاری را دارند و متولی و حسابرس نقش نظارتی بر صندوق را ایفا می کنند. مجوز تأسیس و فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ایران توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر می‌شود و فعالیت آن‌ها تحت نظارت سازمان بورس و واراق بهادارانجام می‌گیرد. ارکان اصلی صندوق توسط مجمع صندوق انتخاب می شوند تا فعالیت های صندوق را پیش ببرند. مدیریت صندوق که متشکل از یک تیم متخصص دارای تجربه در زمینه سرمایه گذاری می باشد و پس از اخذ تاییدیه از سازمان بورس انتخاب می شوند، وظیفه اداره امور صندوق و تصمیمات سرمایه گذاری را دارد که در قبال آن معمولا درصد کمی از دارایی هایی صندوق (حدود ۲%) به عنوان کارمزد مدیریت دریافت می کند.

جهت حفظ منافع سرمایه گذاران متولی نقش نظارت مستمر بر عملکرد مدیریت را دارد و یک حسابرس مستقل هم رکن نظارتی دیگر صندوق است. و توسط مجمع صندوق که از موسسان صندوق هستند.

قبل از سرمایه گذاری در صندوق ها لازم است ابتدا درباره سرمایه گذاری خود کمی تفکر کنید، نسبت به آن اطلاعاتی کسب کنید و به مواردی همچون اهداف و استراتژی صندوق، ترکیب دارایی ها، ارکان آن و هزینه های صندوق و ... توجه کنید. غالب این اطلاعات در امیدنامه و اساسنامه آن ها و سایت صندوق های سرمایه گذاری موجود است. نهایتا پس از شناخت و تعیین یک استراتژی متناسب با وضعیت خود اقدام نمائید. خرید و فروش آن ها را می توان به سهولت از طریق کارگزاری ها و یا نمایندگان صندوق ها انجام داد.

مراحل پذیرش مشتریان در کارگزاری تامین سرمایه نوین

جهت انجام معامله در بازار سرمایه، متقاضی میباست ابتدا کد بورسی دریافت نماید

کد بورسی همانند کدملی، برای هرشخص منحصر به فرد میباشد و شخص میتواند با کدبورسی خود در تمامی کارگزاری های بازار سرمایه فعالیت داشته باشد

مدارک مورد نیاز جهت اخذ کدبورسی:

- اشخاص حقیقی: کپی شناسنامه و کارت ملی
- اشخاص حقوقی: سه صفحه اول اساسنامه شرکت، کپی آگهی تاسیس، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و نامه کتبی درخواست صدور کدبورسی روی سربرگ شرکت و ممهور شده
مدت زمان صدور کد بورسی نهایتا یک روز میباشد


مراحل پذیرش حضوری

اشخاص حقیقی:

1- متقاضی با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب کارگزاری تامین سرمایه نوین مراجعه می نماید

2- اسکن و کپی مدارک متقاضی توسط کارگزار

a. تکمیل فرم مشخصات حقیقی توسط شخص متقاضی دریافت کد بورسی

3- کارگزار پس از دریافت فرم، به اخذ کدبورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام می نماید

4- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و متقاضی میتواند به انجام معامله اقدام نماید.

اشخاص حقوقی:

1- نماینده شرکت حقوقی متقاضی دریافت کد بورسی، با همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و معرفی نامه ممهور شده و همچنین روی سربرگ شرکت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نموده و درخواست کتبی شرکت جهت اخذ کد بورسی را به کارگزاری ارائه می دهد.

2- کارگزاری پس از دریافت مدارک: سه صفحه اول اساسنامه شرکت، کپی آگهی تاسیس، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و فرم مشخصات مشتریان حقوقی کارگزاری که به امضای همه ی اعضای هیات مدیره شرکت متقاضی رسیده و ممهور شده است، اقدام به اخذ کد بورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار می نماید

3- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و متقاضی میتواند به انجام معامله در کارگزاری تامین سرمایه نوین اقدام نماید

*افرادی که در حوزه بازار سرمایه تبحر دارند یا میخواهند دسترسی مستقیم و بی واسطه به بازار بورس داشته باشند می توانند از طریق کد آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام نمایند.

مراحل صدور کد آنلاین

اشخاص حقیقی:

1- متقاضی با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی و مدرک تحصیلی (دیپلم یا بالاتر از دیپلم) به یکی از شعب کارگزاری تامین سرمایه نوین مراجعه می نماید

2- اسکن و کپی مدارک متقاضی توسط کارگزار

3- تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی و قرارداد معاملات آنلاین و آزمون معاملات آنلاین توسط شخص متقاضی دریافت کاربری آنلاین

4- کارگزار پس از دریافت فرم و قرارداد، به اخذ کدبورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام می نماید

5- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و دسترسی متقاصی برای استفاده از سامانه معاملات برخط کارگزاری تامین سرمایه نوین فعال می گردد

اشخاص حقوقی:

1- نماینده شرکت حقوقی متقاضی دریافت دسترسی کاربری معاملاتی آنلاین با همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و معرفی نامه ممهور شده و همچنین روی سربرگ شرکت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نموده و درخواست کتبی شرکت جهت اخذ کد بورسی و درخواست اخذ کد معاملات آنلاین را به کارگزاری ارائه میدهد.

2- کارگزاری پس از دریافت مدارک: سه صفحه اول اساسنامه شرکت، کپی آگهی تاسیس، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و فرم مشخصات مشتریان حقوقی کارگزاری که به امضای همه ی اعضای هیات مدیره شرکت متقاضی رسیده و ممهور شده است، معرفی نامه شخص نماینده شرکت جهت دریافت کد آنلاین وانجام معاملات آنلاین، کپی شناسنامه، کارت ملی، مدرک تحصیلی و دریافت آزمون معاملات آنلاین از نماینده معرفی شده، اقدام به اخذ کد بورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار مینماید

3- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری معاملات آنلاین به نماینده شرکت داده شده و فعال می گردد و متقاضی می تواند معاملات خود را با کارگزاری تامین سرمایه نوین آغار نماید

*افرادی که تمایل به انجام معاملات بصورت آنلاین ندارند یا بنا به شرایطی در ساعات معاملات بازار، به اینترنت دسترسی ندارند (پزشکان، کارگران کارخانجات، دانشجوها و ...) می توانند از دسترسی آفلاین جهت انجام معاملات خود استفاده نمایند. به این صورت که پس از امضای قرارداد و اخذ کدکاربری آفلاین، در هر ساعت از شبانه روز، درخواست خرید یا فروش خود را برای کارگزاری تامین سرمایه ارسال نموده و معامله گر کارگزاری بنا به درخواست مشتری برای ایشان اقدام به انجام معامله می نماید.

 

مراحل صدور دسترسی آفلاین (اینترنتی)

اشخاص حقیقی:

1- متقاضی با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب کارگزاری تامین سرمایه نوین مراجعه می نماید

2- اسکن و کپی مدارک متقاضی توسط کارگزار

3- تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی و توافق نامه معاملات اینترنتی توسط شخص متقاضی دریافت کاربری اینترنتی

4- کارگزار پس از دریافت فرم و قرارداد تکمیل شده، به اخذ کدبورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام می نماید

5- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری آفلاین (اینترنتی) متقاضی فعال شده و میتواند با مراجعه به سایت کارگزاری تامین سرمایه نوین معاملات خود را آغاز نماید

اشخاص حقوقی:

1- نماینده شرکت حقوقی متقاضی دریافت کد بورسی با همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و معرفی نامه ممهور شده و همچنین روی سربرگ شرکت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نموده و درخواست کتبی شرکت جهت اخذ کد بورسی و دریافت کاربری اینترنتی را به کارگزاری ارائه میدهد.

2- کارگزاری پس از دریافت مدارک: سه صفحه اول اساسنامه شرکت، کپی آگهی تاسیس، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و فرم مشخصات مشتریان حقوقی کارگزاری که به امضای همه ی اعضای هیات مدیره شرکت متقاضی رسیده و ممهور شده است، اقدام به اخذ کد بورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار مینماید

3- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری برای شخص معرفی شده بعنوان نماینده شرکت صادر و فعال می گردد ، شخص میتواند با مراجعه به سایت کارگزاری تامین سرمایه نوین معاملات خود را آغاز نماید

*آسانترین راه انجام معاملات در بازار سرمایه استفاده از سامانه مرکز تماس(کال سنتر) میباشد، متقاضی پس از امضای قرارداد، میتواند معاملات خرید و فروش خود را از طریق تماس با کارگزاری بطور مستقیم با معامله گران کارگزاری تامین سرمایه نوین انجام دهند.

مراحل صدور دسترسی کال سنتر (مرکز تماس)

اشخاص حقیقی:

1- متقاضی با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی به یکی از شعب کارگزاری تامین سرمایه نوین مراجعه مینماید

2- اسکن و کپی مدارک متقاضی توسط کارگزار

3- تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی و قرارداد مرکز تماس توسط شخص متقاضی دریافت دسترسی مرکزتماس

4- کارگزار پس از دریافت فرم و قرارداد تکمیل شده، به اخذ کدبورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام مینماید

5- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری مرکزتماس متقاضی فعال شده و میتواند با تماس با شماره تلفن 81021440 و سپس وارد کردن کاربری که از سوی کارگزاری دریافت نموده به معامله گر کارگزاری تامین سرمایه نوین متصل شده و معاملات خود را انجام دهد

اشخاص حقوقی:

1- نماینده شرکت حقوقی متقاضی دریافت دسترسی کاربری مرکزتماس با همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و معرفی نامه ممهور شده و همچنین روی سربرگ شرکت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نموده و درخواست کتبی شرکت جهت اخذ کد بورسی و درخواست اخذ دسترسی مرکز تماس را به کارگزاری تامین سرمایه نوین ارائه میدهد.

2- کارگزاری پس از دریافت مدارک: سه صفحه اول اساسنامه شرکت، کپی آگهی تاسیس، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آخرین روزنامه رسمی شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی همه ی اعضای هیات مدیره و مدیرعامل و فرم مشخصات مشتریان حقوقی کارگزاری که به امضای همه ی اعضای هیات مدیره شرکت متقاضی رسیده و ممهور شده است، معرفی نامه شخص نماینده شرکت جهت دریافت کاربری مرکز تماس ، کپی شناسنامه، کارت ملی، از نماینده معرفی شده، اقدام به اخذ کد بورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار مینماید

3- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری مرکز تماس نیز فعال میگردد؛ شخص نماینده شرکت میتواند با تماس با شماره تلفن 81021440 و سپس وارد کردن کاربری که از سوی کارگزاری تامین سرمایه نوین دریافت نموده به معامله گر کارگزاری متصل شده و معاملات خود را انجام دهد

*در معاملات آتی سهام، شخص دارنده دسترسی در این بازار، میتواند حتی در بازار منفی هم، با پیش بینی آینده سهم، سود بگیرد.

مراحل صدور کد آتی سهام

اشخاص حقیقی:

1- مدارک لازم:

- اصل و تصویر شناسنامه
- اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
- تکمیل فرم‌های مربوطه
- فرم احراز هویت مشتری
- فرم درخواست کد مشتریان حقیقی جهت تکمیل مدارک
- فرم اقرارنامه و بیانیه ریسک
- فرم اطلاعات حساب‌های بانک
- دریافت نامه معرفی به بانک از کارگزاری و مراجعه به بانک به منظور افتتاح حساب در اختیار بورس
- اعلام شماره حساب در اختیار بورس به کارگزاری
2- اسکن و کپی مدارک متقاضی توسط کارگزار

3- تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی و قرارداد و تمامی فرم های معاملات آتی سهام توسط شخص متقاضی

4- کارگزار پس از دریافت فرمها و قرارداد، به اخذ کدبورسی در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام مینماید

5- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و دسترسی متقاصی برای استفاده از سامانه معاملات برخط کارگزاری تامین سرمایه نوین فعال میگردد

اشخاص حقوقی:

1- مدارک مورد نیاز:

- تصویر آگهی تآسیس
- تصویر روزنامه رسمی آگهی آخرین تغییرات
- تصویر اساسنامه
- مدارک ثبت شرکت
- کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی
- صورت‌های مالی آخرین دوره‌ شرکت به همراه گزارش حسابرس رسمی و بازرس قانونی
- معرفی صاحبان امضای مجاز
- کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضای مجازو کلیه اعضای هیئت مدیره
- امضای اقرارنامه و بیانیه ریسک
- تکمیل فرم تعهدنامه
- تکمیل فرم‌های مربوطه:
- فرم درخواست کد مشتریان حقوقی
- فرم احراز هویت
- فرم مشخصات مشتریان حقوقی در خصوص قانون مبارزه با پولشویی
- فرم معرفی حساب
- معرفی نماینده شرکت بهمراه تصویر شناسنامه و کارت ملی و درک تحثیلی جهت پیگیری و انجام امور مربوطه
- تکمیل فرم احراز هویت نماینده شرکت
- دریافت نامه معرفی به بانک از کارگزاری و مراجعه به بانک به منظور افتتاح حساب در اختیار بورس
- اعلام شماره حساب در اختیار بورس به کارگزاری
2- نماینده شرکت حقوقی متقاضی دریافت دسترسی کاربری معاملاتی آتی سهام با همراه داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملی و معرفی نامه ممهور شده و همچنین روی سربرگ شرکت به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نموده و درخواست کتبی شرکت جهت اخذ کد بورسی و درخواست اخذ کد معاملات اتی سهام را به کارگزاری ارائه میدهد.

3- کارگزاری پس از دریافت مدارک جهت دریافت کد بورسی و آتی سهام در سامانه سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام مینماید

4- کد بورسی متقاضی پس از گذشت 24ساعت کاری صادر شده و کاربری معاملات آتی سهام به نماینده شرکت داده شده و فعال میگردد و متقاضی میتواند معاملات خود را با کارگزاری تامین سرمایه نوین آغار نماید

*درصورتیکه شخص متقاضی ورود به بازار سرمایه، اطلاعات اندکی درباره این بازار داشته باشد یا میزان ریسک پذیری ایشان پایین باشد میتواند با صدور واحد های صندوق سرمایه گذاری علاوه بر دریافت سود های تضمین شده، میزان ریسک سرمایه گذاری خود را به حداقل برساند. لازم بذکر است سود تضمین شده صندوق های سرمایه گذاری کارگزاری تامین سرمایه نوین از حداکثر سود بانکی نیز بالاتر میباشد.

 

انواع صندوق های سرمایه گذاری در کارگزاری تامین سرمایه نوین

1- صندوق سرمایه گذاری مشترک نوین پایدار

- صندوق در سهام: یعنی پرتفوی سهامی دارد
- NAV روزانه
- دوره ماندگاری سه ماهه (ابطال زودتر از یکماه کارمزد متغیر)
2- صندوق یکم ایرانیان

- کف مبلغ سرمایه گذاری 100 میلیون تومان میباشد
- صندوق با درآمد ثابت
- پیش بینی سود22%
- نرخ تضمین 19%
- دوره پرداخت سود ماهانه
- قابلیت نقد شوندگی در روز ابطال
3- صندوق آتیه نوین

- صندوق با درآمد ثابت
- پیش بینی سود22%
- نرخ تضمین 19%
- دوره پرداخت سود ماهانه
- قابلیت نقد شوندگی در روز ابطال
4- صندوق ارمغان ایرانیان

- پیش بینی سود 16% تا 28%
- دوره پرداخت سود سه ماهه
- نقد شوندگی T+2
دستورالعمل نحوه صدور سرمایه گذاری:

- مراجعه به یکی از شعب صندوق سرمایه گذاری نوین و تکمیل فرم درخواست صدور واحد سرمایه گذاری
- ارائه مدارک هویتی/معرفی نامه یا وکالتنامه
- واریز به حساب بانکی صندوق و ارائه فیش واریزی به نماینده مدیر در صندوق
- دریافت رسید واریز وجه توسط نماینده مدیر
- تحویل اعلامیه صدور و گواهی سرمایه گذاری حداکثر تا پایان دو روز کاری در محل ارائه درخواست یه سرمایه گذار
لازم بذکر است متقاضی صدور صندوق های سرمایه گذاری میباست دارای حساب فعال در بانک اقتصادنوین باشد