سهام عدالت

سهام عدالت نوعی یارانه است که طبق نظر دولت نهم از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان آن واگذار می‌شود. دولت، هدف از عرضه سهام عدالت را گسترش سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران اعلام کرده‌است. بنا بر طرح «سهام عدالت»، بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به قشرهای کم‌درآمدتر فروخته می‌شود.

نحوه استعلام سهام عدالت

شما می توانید با داشتن کد ملی و شماره موبایل شخصی خود از طریق لینک زیر از وضعیت سهام عدالت خود باخبر شوید.

(ورود به سهام عدالت)

سود سهام عدالت

این سهام متشکل از یک سبد سرمایه‌گذاری است و سهامداران در سود و زیان شرکت‌ها سهیم هستند. سود سهام برای هر یک از افراد خانوار به حساب خود آن فرد واریز می‌شود و مانند یارانه‌ها، تمام سود به حساب سرپرست خانوار منتقل نمی‌شود. هر فرد از خانواده در هنگام ثبت‌نام این طرح به طور جداگانه، شماره شبای حساب خود را در سیستم به ثبت رسانده است و درنتیجه برای دریافت سود هم نیازی به دریافت سهم خود از سرپرست خانوار ندارد.

با توجه به مصوبه مورخ 30/2/1399 شورای عالی بورس، کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از سهام خود را دارند، می‌توانستند از روز سه شنبه مورخ 6/3/1399 به شعب بانک هایی که قبلاً در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی سازی معرفی کرده ‌اند، مراجعه و با تکمیل فرم های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خود و تعهد نامه مربوطه، اقدام کنند. پس از آن نیز با فراهم کردن امکان فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها افراد خواهان فروش توانستند به میزان درصد آزاد شده سهام خود را از طریق کارگزاری های بورس به فروش برسانند. در حال حاضر فروش سهام عدالت امکان پذیر نمی باشد. اما در صورت موافقت دولت، شما می توانید از طریق لینک زیر با انتخاب تعداد سهام مورد نظر سهام عدالت خود را از طریق کارگزاری تامین سرمایه نوین به فروش برسانید.

(فروش سهام عدالت)